The 10 Most Nutritious Foods for the Money

If you’re trying to eat a healthy diet on a limited budget, you’ll quickly run into a dilemma: The cheapest sources of calories – dollar menu, anyone? – are not terribly good for you. At the same time, some of the most nutrient-dense foods—such as vegetables—are very low in calories.

For those with a limited food budget, it often feels like you have to choose between getting enough nutrients and getting enough calories. You don’t.  As I will demonstrate, it is possible to put together a nutritionally complete and balanced diet for less than $5 a day.


The 10 Most Nutritious Foods for the Money

Here are 10 nutritious but inexpensive foods that can be mixed and matched to put together a healthy diet, along with an infographic to help you remember. The prices are from my local grocery store, and while you can save money by buying large volumes, these prices are for regular sizes…although I did take advantage of the savings on generic brands.

Peanut Butter

Peanut butter is a good source of protein and vitamin E, and at about 12 cents a serving, it’s also a real bargain. You can spread it on toast for breakfast, dip carrots or apples into it for a snack or, if you’re a bit more savvy in the kitchen, use it to create an Asian-style sauce for veggies and noodles.

Whole Wheat Bread

Although you may think of bread as a carb, 2 slices of whole wheat bread have as much protein as a serving of peanut butter, making that PB&J a real protein powerhouse. At about .11 a slice, it’s also wallet-friendly.

Eggs

For an  inexpensive source of complete protein, you can’t do much better than the incredible, edible egg—about 16 cents a piece. You can scramble them for dinner, hard-boil them for a snack, or use them as the basis for a quick and nutritious supper.


If you have a copy of my book, Secrets for a Healthy Diet, try the Vegetable Frittata recipe on page 200.  Not only  is it one of my favorite suppers, but it also uses up leftover vegetables – and avoiding food waste is another great way to save money.

Tuna

Canned tuna is another great source of protein, but with an added bonus: omega-3 fats. You can make tuna salad for your lunch or a tuna noodle casserole for dinner. A serving costs just 45 cents.

Pasta

With about 7 grams per serving, pasta is another under-rated source of protein. It’s also the basis for an infinite variety of inexpensive and satisfying meals, from traditional pasta with red sauce and the aforementioned tuna noodle casserole to a vegetable-packed minestrone soup. Best of all, you’ll pay just 12 cents a serving.

Spaghetti Sauce

Cooked tomatoes are an excellent source of antioxidant vitamins, a versatile pantry ingredient, and will only set you back about 20 cents a serving. So stock up on pasta sauce, or canned tomatoes to make your own.


Dried Beans

No list of cheap-but-nutritious foods would be complete without dried beans. You’ll get a meal’s worth of protein, plus a whopping helping of fiber, for just 12 cents as serving. With dozens of types available, beans are also extremely versatile. Combine them with different vegetables and spices for a nearly infinite variety of dishes.

Rice

A natural pairing with beans, rice can also be used in salads, soups, and casseroles, and costs about a dime per serving.

Milk or Yogurt

At about .25 a serving, milk provides plenty of protein and absorbable calcium. Yogurt will cost you about twice as much, but offers the additional benefit of beneficial bacteria. You’ll pay less (and get more nutritionally) if you choose unsweetened yogurt.

Fruits and Vegetables

You can save money on produce by buying whatever fresh fruits and vegetables are on sale that week and then filling in the gaps with frozen fruits and vegetables. Although there’s a pretty big price range in this category, you can find a good variety of things for between 25 and 75 cents a serving.


A Final Note

Of course, you’ll also need things like oil and seasonings to cook with, and probably a condiment or 2, too. And hopefully there’s enough room in the budget for some additional variety – and the occasional treat. But as the backbone of an inexpensive, nutritious diet, these 10 foods are an awfully good place to start.

In fact, I priced out a week’s worth of just these 10 foods – enough to provide 2,000 calories a day, and meet all your nutritional needs for things like protein, fiber, vitamins, minerals, fruits and vegetables. I even threw in some olive oil to dress your salad and cook your eggs, and the whole tab came to about $4.11 a day.

Of that, I spent about $1.80 on fruits and vegetables—which brings me to an important point: if you’re only looking at how many calories you get for the dollar, fruits and vegetables look like a pretty bad deal. Even though I shopped for bargains, my fruits and vegetables accounted for about 44% of my costs and provided only 15% of the calories.

But of course, it’s not just about calories. It’s about nutrition—and the fruits and vegetables provide the lion’s share of many important nutrients. Fortunately, you don’t have to choose between getting enough calories and getting enough nutrients.

Now, how do I get this list over to Gwyneth Paltrow?

Thoughts? Comments? Questions?


Image of grocery basket courtesy of Shutterstock.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *